Zacznij w końcu być szczęśliwy! Masz setki powodów, tylko… wolisz się skupiać na czymś innym.

Jakiś czas temu zapragnąłem sobie kupić nowy samochód. Mój poprzedni był już wysłużony, trochę zardzewiały i zaczynały mu dokuczać choroby związane z dorosłością, bo skończył 18 lat. Zastanowiłem się czego oczekuję od samochodu i ile pieniędzy mogę na niego przeznaczyć. Po sprawdzeniu w internecie jakie auta mogę mieć w takim budżecie, upatrzyłem sobie jeden model i zacząłem przeglądać ogłoszenia z mojej okolicy. Umówiłem się nawet na obejrzenie jednego egzemplarza. Następnego dnia, kiedy jechałem do pracy zauważyłem, że wśród innych samochodów na drodze, wyszukuję wzrokiem wybranego przeze mnie modelu. Zanim dotarłem do biura widziałem ich co najmniej kilka. Oczywiście wszystkie były piękne! :). Przez kilka kolejnych dni moje oko coraz sprawniej wyłapywało mój wymarzony samochód. W końcu doszedłem do wniosku, że tych samochodów jest na ulicach naprawdę sporo, pomimo tego, że wcześniej wcale ich nie zauważałem! Czy też tak kiedyś miałeś? Że spodobał Ci się jakiś przedmiot lub kupiłeś sobie coś nowego (jakiś ciuch, może smartfon, może samochód) i potem wszędzie go widziałeś?

 

Tak działa nasza uwaga: jest selektywna. Pozwala nam dostrzec w otoczeniu przede wszystkim te rzeczy, na których się skupiamy. Jeśli nie wierzysz, obejrzyj koniecznie ten krótki film:
https://www.youtube.com/watch?v=xmZKv8z8SNc

 

Twoja uwaga podsuwa Ci dokładnie to, na czym się skupiasz. A teraz zastanów się na czym koncentrują się Twoje myśli w ciągu dnia. Jak często myślisz o tym, z czego jesteś w życiu zadowolony i dumny, a jak często o tym, że coś jest nie tak, jak byś chciał. Ile razy w ciągu dnia odczuwasz wdzięczność, a ile razy niezadowolenie.

 

Skoro już wiesz, jak działa Twoja uwaga, to może warto świadomie skierować ją na to, za co możesz być wdzięczny. Na to, co w Twoim życiu działa. Jeśli się na tym skupisz, automatycznie zaczniesz dostrzegać inne rzeczy, za które możesz podziękować (dokładnie tak, jak z zauważaniem podobnego samochodu). Zaczniesz widzieć więcej rzeczy, które w Twoim życiu są OK, choć wcześniej nie zwracałeś na nie uwagi. Po pewnym czasie może się okazać, że masz całkiem sporo powodów, by być ze swojego życia zadowolonym.

 

Jeśli przyszło Ci do głowy coś w stylu “ale ja nie ma za co dziękować” lub “w moim życiu jest bardzo mało rzeczy, za które mogę odczuwać wdzięczność” to pozwól, że coś Ci pokażę.

Żyjesz w kraju, w którym jest pokój. Za oknem nie świszczą kule, a Ty możesz wyjść na ulicę bez strachu o swoje życie. Podziękuj za to, bo nie każdemu jest to dane. Pomyśl o tych, którzy żyją w miejscach, gdzie jest wojna. Czy masz gdzie mieszkać? Czy w Twoim mieszkaniu jest ciepło? Czy masz swoje łóżko? Jeśli tak, podziękuj za to. Czy masz dostęp do ciepłej wody, w której możesz się umyć? Czy w Twojej lodówce jest jedzenie? Czy masz się w co ubrać? Jeśli tak, podziękuj również za te rzeczy. Nie zauważasz ich na co dzień ale nie każdy człowiek je ma. Prawie ⅓ ludzkości żyje w skrajnej biedzie, a 12% (czyli prawie 1 miliard ludzi!) cierpi chroniczny głód.

Założę się, że masz telefon lub komputer i dostęp do internetu (w jakiś sposób czytasz ten artykuł). Masz więc dostęp do nieograniczonych zasobów wiedzy i możesz się nauczyć, czego tylko zechcesz. Kiedy ostatnio byłeś wdzięczny za takie możliwości?

 

Ale nie skupiajmy się tylko na rzeczach. Pomyśl o tym, czy jesteś sprawny. Czy Twój wzrok działa? Czy możesz widzieć świat który jest wokół Ciebie? Nie każdy ma taką możliwość. A co ze słuchem? Co z pozostałymi częściami Twojego ciała? Pomyśl o tych, które są sprawne i podziękuj za nie.

 

Czy masz rodzinę? Czy doświadczyłeś kiedyś od niej wsparcia, pomocy lub innych rzeczy, za które możesz być wdzięczny?

Czy masz przyjaciół? Być może im też masz za co podziękować.

Czy masz partnera? Nawet jeśli nie wszystko między wami jest idealne, to za jakie jego zachowania lub rzeczy możesz być wdzięczny? Jeśli obecnie nie masz, to może kiedyś miałeś (miałaś). Czy jest coś za co możesz być mu wdzięczny?

 

Mógłbym tak jeszcze długo ale zastanów się sam i znajdź własne powody do wdzięczności. Na pewno trochę ich będzie. Dzięki temu zaczniesz bardziej doceniać swoje życie i będziesz z niego bardziej zadowolony.

 

Jak to wdrożyć w życiu?

Ćwiczenie na teraz: weź kartkę papieru i długopis lub zrób to na komputerze lub telefonie. Wypisz (tak musisz to napisać, a nie tylko pomyśleć) wszystkie rzeczy, za które możesz być wdzięczny. Możesz się wspomóc moją listą powyżej i spisz wszystko co przyjdzie Ci do głowy. Przy każdej wypisanej rzeczy poczuj wdzięczność.

 

Ćwiczenie na co dzień: wybierz sobie konkretny moment dnia, w którym przez kilka minut (3-5) będziesz dziękował za to co masz. Po prostu przez kilka minut myśl o rzeczach, za które jesteś wdzięczny i czuj ją. Możesz przypominać sobie rzeczy z wypisanej listy lub mogą to być rzeczy, które przytrafiły Ci się dzisiaj lub wczoraj. Zarezerwuj sobie na to czas. Jeśli myślisz, że nie dasz rady znaleźć tych kilku minut, to powiem Ci, że możesz to robić w drodze do pracy lub szkoły w tramwaju lub samochodzie. Możesz w trakcie mycia zębów lub tuż przed snem jak już leżysz w łóżku. Znajdź odpowiednią dla siebie porę i każdego dnia podziękuj za to co masz.

Dodaj komentarz